WYSTAWA CZASOWA „GLORIA VICTIS. BITWY POWSTANIA STYCZNIOWEGO”

W tym roku mija 160 rocznica wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy przygotowało wystawę planszową „Gloria Victis. Bitwy powstania styczniowego.” Zostały na niej zaprezentowane okoliczności wybuchu insurekcji, organizacja i uzbrojenie wojsk rosyjskich i polskich partii (jak nazywano wtedy oddziały partyzanckie). Przede wszystkim opisano wybrane starcia, ich przebieg i straty obu stron. Teksty analizują przyczyny dysproporcji krwawych ofiar po stronie polskiej i rosyjskiej, a także prezentują przykłady heroizmu powstańców. Plansze wzbogacają liczne ilustracje, w tym grafiki Artura Grottgera ze zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Na znajdującej się obok wystawie „Nabytki” znajdują się bardzo ciekawe eksponaty związane z powstaniem styczniowym, m.in. rewolwer Lefaucheux Mod. 1854.
Gloria 6