OTWARCIE WYSTAWY „GLORIA VICTIS. BITWY POWSTANIA STYCZNIOWEGO”

26 stycznia miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy "Gloria Victis. Bitwy powstania styczniowego". Zostały na niej zaprezentowane okoliczności wybuchu insurekcji, organizacja i uzbrojenie wojsk rosyjskich i polskich partii (jak nazywano wtedy oddziały partyzanckie). Przede wszystkim opisano wybrane starcia, ich przebieg i straty obu stron. Teksty analizują przyczyny dysproporcji krwawych ofiar po stronie polskiej i rosyjskiej, a także prezentują przykłady heroizmu powstańców. Plansze wzbogacają liczne ilustracje, w tym grafiki Artura Grottgera ze zbiorów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Na znajdującej się obok wystawie „Nabytki” znajdują się bardzo ciekawe eksponaty związane z powstaniem styczniowym, m.in. rewolwer Lefaucheux Mod. 1854. Na otwarciu wystawy stawiło się wielu gości, m.in. Dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO major general Norbert Wagner, Zastępca Prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Polityki Historycznej Jarosław Jakubowski oraz Naczelnik Delegatury IPN w Bydgoszczy Edyta Ciszewska.
Gloria Victis 1