Muzeum Artylerii w Toruniu

Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Muzeum Artylerii w Toruniu udostępnia
wystawę główną w budynku muzeum:

HISTORIA ARTYLERII – POWSTANIE I ROZWÓJ”,

oraz wystawę czasową:

„100 ROCZNICA POWROTU TORUNIA DO WOLNEJ POLSKI”

Muzeum Artylerii w Toruniu Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy – zarys historii

Historia naszej instytucji sięga czasów II Rzeczypospolitej. 1 czerwca 1923 roku, na mocy decyzji marszałka Józefa Piłsudskiego powołano Oficerską Szkołę Artylerii, w której utworzono Muzeum Sprzętu Artylerii. Bogate zbiory tego muzeum i cenne archiwalia nie przetrwały II wojny światowej.
W okresie powojennym Oficerska Szkołą Artylerii posiadała egzemplarze historycznego sprzętu artyleryjskiego, które wykorzystywano w procesie dydaktycznym. Dopiero pod koniec lat 60. XX wieku pojawił się pomysł utworzenia w szkole muzeum artylerii.  Ostatecznie 14 stycznia 1977 r. powstało Muzeum Artylerii w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii im. Gen. Józefa Bema (WSO) w Toruniu. Celem projektu było wspieranie edukacji historycznej żołnierzy oraz kultywowanie tradycji artyleryjskich. Prace budowlane rozpoczęto wiosną 1978 r. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło 2 września 1978 roku, w dniu 45 promocji absolwentów uczelni.
Po rozformowaniu WSO muzeum zostało przejęte przez powołane dnia 22 kwietnia 2002 roku Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. W 2012 roku zbierana przez wiele lat kolekcja sprzętu artyleryjskiego przekazano Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, w którym utworzono Muzeum Artylerii w Toruniu Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Nowa instytucja, kontynuująca muzealno-artyleryjskie tradycje Torunia, funkcjonuje od września 2013 roku.

Ekspozycja plenerowa

UWAGA: Ekspozycja plenerowa w chwili obecnej niedostępna.
Ekspozycję plenerową tworzy sprzęt artyleryjski i rakietowy, w wielu wypadkach niespotykany w innych muzeach wojskowych np. stacja radiolokacyjna SNAR- 2 i 130 mm armata polowa M-46. Na szczególną uwagę zasługuje moździerz kal. 240 mm M-240 i 240 mm wyrzutnia rakietowa BM-24.

Znacząca część ekspozycji stanowią rakiety balistyczne. Muzeum Artylerii jako jedyne w Polsce posiada komplet tego sprzętu – taktyczny zestaw rakietowy R-11M na podwoziu działa samobieżnego ISU-152K, ŁUNA-M (wyrzutnia 9P113 na podwoziu ZIŁ 135LM), zestaw SCUD, zestaw 9K79 TOCZKA oraz zestaw 9P116, tzw. Frog 3.

Ekspozycja w budynku muzeum

Czas zwiedzania ekspozycji około 1,0 do 1,5 godziny.
Cena biletu od osoby:
* 15 zł/os normalny,
* 8 zł/os ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci i renciści, żołnierze w służbie czynnej),
* 6 zł/os grupowy (od 10 osób przewodnik gratis),
* 30 zł rodzinny,
* 25 zł przewodnik.

Wstęp bezpłatny do muzeum przysługuje:
· Osobom odznaczonym Orderem Orła Białego, Orderem Wojennym Virtuti Militari,
Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”,
· Pracownikom muzeów,
· Dzieciom do lat 6,
· Inwalidom wojennym, rencistom i emerytom wojskowym,
· Osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunem, o ile stopień niepełnosprawności wymaga opieki,
· Kombatantom i weteranom,
· Honorowym dawcom krwi.

GODZINY OTWARCIA MUZEUM DLA ZWIEDZAJĄCYCH:
Poniedziałek nieczynne
Sobota nieczynne
Niedziela nieczynne (czynne w pierwszą niedzielę miesiąca w godzinach 10:00 - 14:00, wstęp bezpłatny)
Od środy do piątku ostatnie wejście do muzeum o godz. 14:30 a we wtorki o godz. 17:00.

Muzeum Artylerii w Toruniu Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

87-100 Toruń, ul. Sobieskiego 28