Muzeum Wojsk Lądowych na Targach Książki Historycznej w Warszawie

W terminie 30.11-03.12. w czasie Targów Książki Historycznej w Warszawie Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy będzie miało swoje stanowisko przy którym będzie można nabyć wydane przez nas publikacje oraz spotkać się z ich autorami.
T-34-85 okładka

W czasie wydarzenia swoją premierę będzie miała książka dr. hab. Łukasza Nadolskiego zatytułowana „Bitwa o Bydgoszcz. 20-28 stycznia 1945 roku”. Do regularnej sprzedaży trafi dopiero w styczniu 2024 roku. Jej cena to 130 złotych.

Książka jest wynikiem wieloletnich badań i powstała na podstawie analizy dokumentów, wspomnień i opracowań nie tylko polskich, ale także niemieckich i rosyjskich, jak również rozmów ze świadkami wydarzeń i prac terenowych (w tym ekshumacji). Monografia ma 544 strony, blisko 40 map oraz 42 zdjęcia ukazujące wydarzenia z 1945 roku.

Nie jest to kolejne wydanie poprzednich publikacji MWL, ale zupełnie na nowo napisana, niezmiernie szczegółowa, historia walk w rejonie Bydgoszczy w 1945 roku. Dowiecie się z niej Państwo jaki był przebieg bitwy, które jednostki walczyły po obu stronach frontu i jakie były ich straty. Oprócz tego wyjaśniłem (przynajmniej taką mam nadzieję) wiele tajemnic związanych z bitwą o Bydgoszcz, np. kto uratował most Królowej Jadwigi, w jakich okolicznościach polski 8. Bydgoski Pułk Piechoty stracił blisko pół setki poległych i kto zabił dowódcę łotewskiej 15. Dywizji Grenadierów SS.