80. rocznica Wielkiej Ucieczki

W dniach 23-24 marca w Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu odbędą się uroczyste obchody 80. rocznicy Wielkiej Ucieczki. W wydarzeniu będzie uczestniczył także nasz pojazd - amerykański kołowy transporter opancerzony M3 Scout Car.
80 rocznica Wielkiej Ucieczki

W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. doszło do jednej z największych i najsłynniejszych ucieczek jenieckich okresu II wojny światowej, poprzedzonej wielomiesięcznymi precyzyjnymi przygotowaniami.

W pracach nad ucieczką brało udział ok. 600 ludzi. Przygotowywali oni fałszywe dokumenty, cywilne ubrania, mapy i inne potrzebne rzeczy – oraz 3 oddzielne tunele. Z polskich jeńców szczególnie dużą rolę odegrał porucznik Włodzimierz Kolanowski, który współkierował grupą sporządzającą mapy i zajmował się konstrukcją ukrytych schodów do podkopów.

Łącznie 81 jeńcom udało się uciec tunelem „Harry” – a wśród nich było 6 Polaków: major nawigator Antoni Kiewnarski, porucznik pilot Stanisław Król oraz porucznicy nawigatorzy: Włodzimierz Kolanowski, Jerzy Mondschein, Kazimierz Pawluk i Paweł Tobolski.

Do pościgu za zbiegłymi jeńcami Niemcy zaangażowały w ramach operacji „Grossfahndung” cały swój aparat policyjny, wojska lądowe, formacje SS, lotnictwo i marynarkę wojenną.

W efekcie poszukiwań prawie wszyscy zbiegowie zostali ujęci, a następnie zamordowani. Ucieczka w pełni powiodła się tylko trzem lotnikom.

Cześć Ich Pamięci!

Więcej informacji o obchodach na stronie Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiuhttps://muzeum.zagan.pl/