A
a

Wystawa czasowa „Zwierzęta na wojennych ścieżkach”

Ekspozycja pokazuje, jak na przestrzeni dziejów szeregi amii na świecie zaczęły zasilać kolejne gatunki zwierząt, których siłę, przyrodzone cechy i umiejętności ludzie rozwijali i wykorzystywali w walce. Obok typowej funkcji pociągowej, jucznej i wierzchowej zaczęto im przydzielać zadania specjalne: słonie tratowały szeregi wroga, gołębie przekazywały meldunki, delfiny atakowały obcych nurków.
Zwierzęta na wojennych ścieżkach

Nawet jeśli zwierzęta nie mogły się pochwalić bohaterskimi czynami, dodawały żołnierzom otuchy i odciągały ich uwagę od ponurych skutków wojny. Zwierzęta, które wykazały się szczególną odwagą i poświęceniem w służbie, zostały uhonorowane odznaczeniami i pomnikami. Na londyńskim pomniku Animals in War (Zwierzęta na Wojnie) widnieje wymowny napis: „Nie miały wyboru”.

Ekspozycja składa się z 20 plansz prezentujących zwierzęta służące człowiekowi podczas konfliktów zbrojnych – psy, konie, muły, osły, słonie, wielbłądy, dromadery, gołębie, koty, indyki, nietoperze, pchły, świnie, szczury, orły, kanie, sokoły i wiele innych.

▶️ Kuratorem wystawy jest Jerzy Lelwic.

ZAPRASZAMY!

 

Zachęcamy do śledzenia naszych profili na:

Facebooku – https://www.facebook.com/MuzeumWojskLadowych

Instagramie – https://www.instagram.com/muzeum_wojsk_ladowych

YouTube – https://www.youtube.com/@MuzeumWojskLadowych

TikToku – https://www.tiktok.com/@muzeum_wojsk_ladowych_