Westerplatte, półwysep Helski, Gdynia, jako najważniejsze miejsca-symbole gwarantujące dostęp do morza, w tym także porty wojenne w II Rzeczpospolitej, stały się miejscem, na którym miała się skupić obrona niewielkiego skrawka wybrzeża, jakie Polska otrzymała decyzją Traktatu Wersalskiego w 1920 r.
Żeby przygotować się do zaciekłej obrony “aż do końca”, wybudowano między innymi liczne baterie nadbrzeżne i przeciwlotnicze, broniące wejść do basenów portowych. Tuż przed wybuchem wojny zaadaptowano do tego celu też liczne obiekty cywilne, takie jak nieistniejący już budynek wspaniałej latarni morskiej na Oksywiu.
Obecnie technologia pozwala nam odwiedzić te miejsca z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Rodziny Obrońców Wybrzeża wraz z Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji oraz wieloma organizacjami non-profit w ramach społecznych projektów „Wirtualne RU Hel 1939″, „Wirtualne Oksywie 1939″ oraz “Wirtualne Westerplatte 1939” tworzy pierwsze w Polsce, pełnowymiarowe rekonstrukcje miejsc – obowiązkowych do zwiedzenia dla każdego Polaka i patrioty.
Podczas niezwykłej wirtualnej wycieczki – prowadzonej przez wnuka obrońcy Helu Roberta Witosławskiego, w oprawie mundurowej jaką zapewni GRH 10 Brygady Saperów z Łodzi, w ramach projektów, których partnerem jest Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy – za pomocą gogli VR będzie można odbyć spacer z przewodnikiem do działobitni, schronów, punktów dowodzenia i kierowania ogniem, niedostępnych dziś magazynów w tym – odnalezionych po 85 latach, unikalnych, ziemnych pozycji obronnych.
Będzie można także zobaczyć muzeum uzbrojenia – sprzęt Lądowej Obrony Wybrzeża na jego oryginalnych pozycjach oraz unikaty armat, które nie przetrwały lub nie posiadają ich polskie muzea. W pełnej okazałości zobaczymy też niezwykłe Mauzoleum gen. Gustawa Orlicz-Dreszera, wejdziemy do nieistniejącej gdyńskiej latarni morskiej i koszar, czy przespacerujemy się po umocnionej plaży oraz nabrzeżach portu wojennego, który obecnie jest zamkniętym terenem wojskowym.
W listopadowym okresie zadumy będziemy mieli również okazję odwiedzić nieistniejący Cmentarz Marynarki Wojennej, wspominając losy spoczywających na nim zasłużonych Ojczyźnie oficerów i marynarzy.
W przerwach od wirtualnych wizyt na Oksywiu, przygotowanych przez Centrum Wirtualnych Rekonstrukcji, odbędą się pokazy wyposażenia i umundurowania, będzie też możliwość przetestowania wybranych jednostek broni na historycznej wirtualnej strzelnicy. Dostępne będzie również unikalne kino 360 VR.
Wirtualne wycieczki po 1939 r. z przewodnikiem będą się odbywały w 3 turach po ok. 1,5h – z rotacją osób w trakcie – co ok. 5 minut dla nowej generacji kina VR 360o w immersyjnych goglach VR. Natomiast bieżący podgląd VR na dużym ekranie zapewni wszystkim uczestnictwo w wycieczce – w oczekiwaniu na swoją kolej skorzystania z gogli.
Uczestnictwo to ważna cegiełka w tworzeniu społecznie edukacyjnego oprogramowania VR nowej generacji dla zachowania ku potomności miejsc najważniejszych dla każdego Polaka i stworzenia nowej generacji Wirtualnych Pomników Edukacyjnych dla polskich szkół także poza granicami Naszego kraju.
UWAGA!
Liczba miejsc jest ograniczona. Sprzedaż biletów (cena 12 zł) na wirtualne zwiedzanie z przewodnikiem będzie prowadzona do wyczerpania miejsc. Zakup biletu w dniu 11.11.2024 r. będzie upoważniał do wejścia na określoną godzinę – podaną w momencie zakupu.
Wirtualne zwiedzanie odbędzie się w trzech turach:
Regulamin wirtualnego zwiedzania do pobrania poniżej: