A
a

85 rocznica Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 r. oficjalnie ogłoszona została informacja o odkryciu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego w Katyniu.
MWL

Wiosną 1940 r. sowiecka policja polityczna zamordowała blisko 22 tysiące obywateli Rzeczypospolitej. Zostali zgładzeni tylko dlatego, że byli polskimi patriotami. Wśród 21 857 zamordowanych znaleźli się zawodowi oficerowie Wojska Polskiego oraz powołani pod broń rezerwiści; 107 naukowców, wykładowców polskich i europejskich uczelni, 1040 nauczycieli szkół średnich i powszechnych, ponad 700 inżynierów, ponad 900 lekarzy i farmaceutów, dyrektorów klinik i ordynatorów oddziałów szpitalnych, ponad 700 prawników – sędziów, prokuratorów i adwokatów, blisko 6 tysięcy funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych, kilkudziesięciu duchownych. Zginęli wynalazcy, przedsiębiorcy, urzędnicy, artyści, sportowcy i dziennikarze. Okrucieństwo sowieckiego aparatu represji wyrażało bowiem rzeczywisty cel sowieckich władz – bezwzględną eliminację przeciwnika politycznego.

Dziś rocznica Zbrodni Katyńskiej jest nie tylko symbolem ludobójstwa dokonanego przez Rosjan na Polakach ale przypomina też o wytrwałości w walce o prawdę i upamiętnianie zamordowanych tam patriotów, za co najwyższą cenę przyszło zapłacić polskiej delegacji lecącej na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej, która zginęła 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem.