A
a

17 września 1939 – rosyjska agresja na Polskę

Napaść Armii Czerwonej na Polskę (tak jak Niemcy – bez wypowiedzenia wojny) była kluczowa dla niemieckiej ofensywy. W Berlinie obawiano się, że bez pomocy ZSRS armia III Rzeszy nie będzie w stanie kontynuować blitzkriegu, co doprowadzi do wyprowadzenia kontrofensywy przez przegrupowane Wojsko Polskie.
17 września 1939 r. – rosyjska agresja na Polskę

Dlatego też od pierwszych dni wojny Hitler naciskał na Stalina, aby ten jak najszybciej zaatakował od wschodu i wywiązał się z tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow.

Jednak rosyjski dyktator ponad dwa tygodnie wstrzymywał się z decyzją, bojąc się tego ruchu. Nie chodziło tylko o obawy związane z reakcją państw Zachodu. Poprzedni najazd na Polskę, w którym Stalin brał udział (był jednym z dowodzących podczas bitwy warszawskiej) – zakończył się klęską Armii Czerwonej i paniczną ucieczką.

Do ataku Sowieci użyli ponad 630 tys. żołnierzy, 4 700 czołgów i 3 300 samolotów bojowych. Po zajęciu wschodniej części naszego kraju około 1 mln 350 tys. Polaków wywieziono na Syberię, aresztowano ponad 200 tys. osób – oficerów, policjantów, ziemian, inteligencję, ponad 22 tys. oficerów i policjantów zostało zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze.

17 września 1939 r. jest symbolem zbrodniczej współpracy Niemiec i Rosji przeciwko wolnym narodom Europy. Togo dnia obchodzony jest Światowy Dzień Sybiraka.

➡️  Na zdjęciu: rzeźba Andrzeja Pityńskiego “Pomnik katyński” w Jersey City