11 listopada 1918 r. to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. Tego dnia Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu - uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej - władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich, a we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej.
Ówczesne uwarunkowania polityczne otworzyły drogę do odrodzenia Państwa Polskiego po 123 latach zaborów. Ten układ sił w Europie, potwierdzony ostatecznie pół roku później w Wersalu, był efektem poświęcenia, ofiarnej pracy i bezgranicznego oddania sprawie polskiej niezliczonej rzeszy naszych rodaków poczynając od: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Józefa Hallera, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Daszyńskiego, Tadeusza Rozwadowskiego, św. Urszuli Ledóchowskiej, księcia Zdzisława Lubomirskiego, Józefa Dowbor-Muśnickiego, Henryka Sienkiewicza oraz milionów Polaków walczących na różne sposoby o odzyskanie niepodległej Ojczyzny.
Po raz pierwszy oficjalne obchody Święta Niepodległości zorganizowano w 1920 r., już po zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej. Warto jednak wspomnieć, że dopiero w 1937 r. uroczystościom nadano rangę święta państwowego; do tego czasu było to święto o charakterze typowo wojskowym.
Muzeum Wojsk Lądowych Czerkaska 2 85-641 Bydgoszcz NIP: 5542728485